Awokado – cudowny owoc przeciw starzeniu się komórek

Ripe Organic Avocado on white background

Smaczliwka właściwa, gruszka maślana, gruszka aligatora… Te oryginalne nazwy odnoszą się do znanego nam awokado.Roślina uprawiana przez Indian na długo przed przybyciem Europejczyków. Wykopaliska dowodzą, że już 7 tysięcy lat p.n.e. Inkowie byli przekonani, że awokado jest afrodyzjakiem. 

Owoc ten jest stosunkowo kalorycznym owoce, dostarcza bowiem blisko 221 kcal. Zawiera takie witaminy jak: A, B1, B2, B3, B7, C, K, kwas pantotenowy. Minerały obecne w awokado to głównie wapń, potas i fosfor. Warto zwrócić uwagę, iż owoc ten ma dużą jak na owoc zawartość tłuszczów w tym decydujący udział stanowią tłuszcze jednonienasycone. Awokado ma dobroczynny wpływ na pracę serca oraz krążenie krwi. Posiada też właściwości łagodzący podczas tzw. napięcia przedmiesiączkowego. Łagodzi również stres i może być stosowane przy leczeniu niepłodności kobiet i mężczyzn. Jego duża zawartość tłuszczów wiąże się właściwościami przeciwutleniającymi, co chroni organizm przed chorobami serca, wylewami krwi do mózgu oraz nowotworami. Posiada też dobroczynne działanie na skórę, dzięki zawartości wit E opóźnia procesy starzenia.

  • Awokado jest stosowane przede wszystkim w sztuce kulinarnej. Zawarte w owocach tłuszcze są równie łatwo przyswajalne przez organizm człowieka co masło. Zawartość nienasyconych tłuszczów sprawia, że jest ono zalecane osobom chorującym na miażdżycę, nadciśnienie oraz jako uzupełnienie diety lub namiastka masła.

  • Awokado wskazane jest dla osób chorujących na stłuszczenie wątroby i zaburzenia metabolizmu tłuszczów, gdyż zawarta w nim miedź powoduje normalizację funkcji enzymatycznych wątroby i ustępowanie stłuszczenia. 

 

Kanadyjscy naukowcy zidentyfikowali w awokado lipid, który pomaga leczyć ostrą białaczkę szpikową.

Lipid otrzymał nazwę awokatyna B – informuje pismo „Cancer Research”. Badania laboratoryjne na komórkach ludzkich wykazały, że działa on przez selektywne zwalczanie nowotworowych komórek macierzystych, nie naruszając jednocześnie komórek zdrowych.

  • Komórki macierzyste są główną przyczyną rozwoju białaczki i jej nawrotów u wielu pacjentów – mówi autor badań prof. Paul Spagnuolo z Uniwersytetu Waterloo. – Awokatyna B nie tylko eliminuje więc źródło choroby, ale także poprzez selektywne działanie jest mniej toksyczna dla organizmu.

Naukowcy liczą na to, że lek zawierający awokatynę B pomoże w przyszłości zwiększyć przeżywalność i poprawić jakość życia pacjentów z ostrą białaczką szpikową. Podkreślają też, że możliwości zastosowania tego lipidu w medycynie wykraczają poza onkologię.

 Prof. Spagnuolo złożył już wniosek o przyznanie patentu i przygotowuje awokatynę B do pierwszej fazy badań klinicznych.

źródło: http://nauka.newsweek.pl/awokado-korzysci-z-jedzenia,artykuly,365229,1.html

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>