Słoneczna witamina

VIT5

Ostatnie tygodnie pozwalają  nam  cieszyć się piękną, słoneczną pogodą. Temperatura dzisiaj w niektórych rejonach Polski  wynosi 36 stopni Celsjusza.  Właśnie w tak ciepłe, letnie dni powinniśmy uzupełnić słoneczną witaminę w naszym organizmie.

Ludzki organizm ma zdolność syntezy skórnej witaminy D3 pod wpływem promieniowania słonecznego. W Polsce – synteza skórna witaminy D3 jest efektywna tylko w okresie od kwietnia do października w godzinach 10-15.

 

synteza

W badaniach ostatniej dekady ujawniono nową rolę witaminy D. Odgrywa ona istotną rolę nie tylko w chorobach szkieletowych, ale także w zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego, chorobom autoimmunologicznym, nowotworom, a także niektórym chorobom psychicznym. Obecne badania epidemiologiczne wskazują, że u pacjentów w podeszłym wieku lub chorych na osteoporozę często występuje niedobór witaminy D. Dotyczy to również dzieci i zdrowych dorosłych. Głównym krążącym metabolitem jest 25-hydroksywitamina D, któ- ra odzwierciedla ilość witaminy D w organizmie. Stężenie witaminy D w surowicy poniżej 20 ng/ml określa się mianem niedoboru (natomiast stężenie 20–30 ng/ml świadczy o hipowitaminozie). Właściwa suplementacja i rozsądne zażywanie kąpieli słonecznych mogą zapobiec wystąpieniu niedoborów w większości populacji.

 

źródło: http://czasopisma.viamedica.pl/chsin/article/viewFile/12035/9913

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>