Słodka dieta

mango-lg2

Ilu ludzi, tyle mamy rożnych diet na tym świecie, a w zasadzie sposobów odżywiania się. Czasami jedzenie jest związane z filozofią, uwzględnia aspekty etyczne i moralne. Nasze nawyki żywieniowe kształtują się na przestrzeni lat, dlatego tak trudno nam spróbować czegoś nowego, ponieważ ‘’dzieciństwo ma swój smak’’.  

Hołdowanie tradycji, niestety, ma nie zawsze pozytywne oddziaływanie na nasze zdrowie, ale również szukanie alternatywnego modelu żywieni może być nie przyjemne dla naszego organizmu. Dzisiaj po obejrzeniu filmu o człowieku ,, Mango’’ moje myśli krążą wokół diety wyłącznie owocowej. Taka dieta wiąże się z sporym ryzkiem niedoborów makroskładników. Jest ona bowiem bogata w cukier, który w dużych ilościach mimo, że pochodzi z owoców nie jest dla nas korzystny. Wciąż jeszcze za mało doceniamy rolę warzyw, ponieważ owoce są przyjemne w smaku, słodziutkie chętniej po nie sięgamy, a co dzieje się wtedy, kiedy zaczynamy odżywiać się tylko nimi ? 

Dieta składająca się wyłącznie z jedzenia owoców ma wiele swoich przeciwników, sam Ashton Kutcher trafił do szpitala po przejściu na dietę owocową,  a eksperci twierdzą, że na dłuższą metę frutaranizm jest niezdrowy, to nie brakuje entuzjastów takiego właśnie modelu odżywiania.

Zrobiło się głośno, kiedy to Ashton Kutcher  bardzo przejął się swoją rolą i chyba za bardzo chciał upodobnić się do Steve Jobsa, który aby wiernie wcielić się w graną przez siebie postać, przeszedł na owocową dietę, jakiej hołdował Jobs- współzałożyciel Appel. Niestety, w efekcie Kutcher trafił do szpitala w związku z problemami z trzustką.

Frutarianie odżywiają się wyłącznie owocami. Niektórzy sięgają także po orzechy i ziarna, ale wszystkie warzywa, produkty mączne i zwierzęce są zakazane. Frutarianie nie mogą jeść owoców, których zerwanie „uśmierciłoby” roślinę, w związku z tym sięgają tylko po te owoce, które rosną na drzewach lub krzewach. Najbardziej radykalni frutarianie jedzą tylko te, które same spadną na ziemię. Ważne, aby owoce były ekologiczne, tzn. nie zawierały pestycydów i innych substancji chemicznych.

Taka dieta w naszym klimacie jest o wiele trudniejsza niż w przypadku żywienia w strefie tropikalnej, gdzie mamy dostęp do świeżych, soczystych owoców. Sposób żywienia składający się z tylko owoców można by zalecić w ramach diety oczyszczającej z toksyn np. stosowana przez trzy dni. Dużym minusem tej diety jest bardzo obfita ilość cukru, gdzie może nam to doprowadzić do rozchwiania nastrojów. Po spożyciu czegoś słodkiego czujemy się lepiej, poziom glukozy gwałtowanie wzrasta, ale też szybko opada, dlatego czujemy się szybko głodni, rozdrażnieni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>