Nadczynność tarczycy, gdy metabolizm jest zbyt szybki

nadczynnosctarczycy

Tarczyca jest jednym z największych ludzkich gruczołów położonym w dolnej części szyi symetrycznie względem tchawicy. Ma on wielkość ludzkiego kciuka, a choć jest to gruczoł nieparzysty charakterystyczne jest dla niego to, że składa się z dwóch płatów, które w ich środkowej części łączy tak zwana cieśnia. Gruczoł wygląda dość niepozornie, nie można jednak nie zauważyć tego, że w organizmie pełni szereg wyjątkowo ważnych funkcji.

Najważniejsza funkcja tarczycy wiąże się tak z produkcją, jak i z wydzielaniem do krwi hormonów trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4) odpowiedzialnych za przemianę materii tak w narządach, jak i w tkankach wchodzących w skład naszego organizmu. To właśnie one wpływają zarówno na sposób, w jaki funkcjonuje ludzki układ pokarmowy, jak i serce, ich działanie przyczynia się przy tym i do tego, jak pracują mięśnie oraz układ nerwowy.

 

nadczynnością tarczycy znaną też jako hipertyroksynemia mamy do czynienia wówczas, gdy liczba hormonów T3 i T4 w istotny sposób przekracza zapotrzebowanie na nie zgłaszane przez organizm. Jej przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane, a ich ustalenie w dużej mierze przyczynia się nie tylko do postawienia właściwej diagnozy, ale i do zaproponowania najbardziej skutecznej terapii.

Nadczynność tarczycy to stan nadmiernego wydzielania hormonów przez tarczycę. Termin ten nie obejmuje skutków nadmiaru hormonów tarczycy, co określamy mianem tyreotoksykozy. Nieleczona nadczynność tarczycy może doprowadzić do tyreotoksykozy. Ale również podanie nadmiernej ilości hormonów tarczycy, które stosuje się w niedoczynności, może wywołać tyreotoksykozę (a nie nadczynność, jak to często błędnie jest interpretowane).

Przyczyny
 • guzki toksyczne (produkujące hormony), a dokładniej obecność autonomicznej tkanki tarczycowej (produkującej hormony bez stymulacji TSH)
 • zapalenia tarczycy (najczęściej typu Graves-Basedowa)
 • rzadko hormon produkowany przez łożysko czasie ciąży
 • niezwykle rzadko choroby przysadki i inne choroby

Najczęstsze objawy nadczynności tarczycy

 • Spadek masy ciała
  Łączy się z szybkim spalaniem kalorii. Chory jest bez przerwy głodny, je również w nocy, ale i tak chudnie, i to dużo: od kilku do 30 kilogramów w ciągu niewielu miesięcy.
 • Nadwrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość
  Przyspieszona przemiana materii sprawia, że organizm wytwarza więcej ciepła i musi je odprowadzić. Stąd nasilone pocenie się. Osoby z nadczynnością tarczycy źle znoszą wysokie temperatury. Zimą chodzą w cienkich płaszczach i nieustannie wietrzą pokoje.
 • Drażliwość, nerwowość
  Zazwyczaj dotyczy kobiet, które mają małe dzieci oraz osób na kierowniczych stanowiskach. Nie mogą sprostać obowiązkom, są wiecznie rozdrażnione, źle przyjmują wszelkie uwagi, bez powodu wpadają w złość. Trudno im się skoncentrować na jednym zadaniu.
 • Kołatanie serca - bardzo szybkie bicie
  Może być niebezpieczne, zwłaszcza u ludzi starszych, u których przekształca się w migotanie przedsionków, prowadzące do niewydolności serca.
 • Duszność
  Pojawia się nawet po niewielkim wysiłku fizycznym. Nasila dolegliwości przy astmie i chorobach płuc.
 • Drżenie rąk
  Bardzo krępujące. Budzi podejrzenia o nadużywanie alkoholu. Kiedy trudno utrzymać w ręku łyżkę, włożyć klucz do zamka, napisać coś czytelnie, chory szuka pomocy u neurologa, obawiając się choroby Parkinsona.
 • Osłabienie mięśni, najczęściej nóg
  Ciężko wchodzić po schodach czy wstawać z fotela bez wspierania się na rękach.
 • Biegunki 
  Są związane z bardzo szybką przemianą materii. Wypróżnienia mogą się zdarzać nawet trzy razy dziennie.
 • Nieregularne miesiączki
  Zwykle bywają skąpe lub całkowicie zanikają.
 • Dolegliwości skórne
  Na podudziach i stopach pojawiają się czerwone, mocno swędzące plamy. Nogi nad kostkami bywają mocno opuchnięte. Skóra swędzi. Włosy robią się rzadkie, cienkie i sztywne, trudno je ułożyć lub zakręcić. 
 • Łzawienie
  Z reguły przy wietrze i ostrym świetle.
 • Wole
  Sygnalizuje zaawansowane stadium nadczynności tarczycy.

źródło: www.nadczynnosc-tarczycy.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>